dmtmak@superonline.com DMT MAKİNA WEB SİTESİNİ ANA SAYFANIZ YAPIN DMT SİTE HARİTASI DMT MAKİNA WEB SİTESİNİ SIK KULLANILANLARA EKLEYİN
 
   Burdasınız :  Ana Sayfa > Ürünler > Vibrasyon Analizi > Leonova Analizör> Özellikler

Giriş  Özellikler  Teknik Spesifikasyonlar  Ekonomik Çözümler  Kondisyon İzleme Çözümleri 

Özellikler
Çok iyi test edilmiş iki ileri teknikle makinalardan toplanan güncel datalar, bütün önleyici bakımların omurga kemiğini oluşturur. ISO standartlarına göre vibrasyon şiddetini izlemek makinaların genel durumunu teşhis eder. Patentli SPM® metoduna göre şok dalgaları izlemek makine arızaları içinde en çok yer tutan rulman hasarlarını daha başlangıç aşamasında teşhis eder.

Gerçek önleyici bakım, mevcut arızaların kök nedenlerini ortadan kaldırmaktır. Kötü ayarlı veya balanslı makine fazla enerji çeker ve kendi parçalarını hızla yıpratır. Yüksek ses, vibrasyon ve arıza artışına tolerans tanımamak gerekir. Leonova, hızlı yerinde balans ve hassas şaft ayarı özelliği ile harika bir hassas bakım cihazıdır.

Rulman Durumu
True SPM® Metodu
SPM'in şok sinyal metodu olup özellikle rulmanların izlenmesi için geliştirilmiş en başarılı tekniktir. Rulmanın yağ koşulları, bilye ve bilezik yüzeylerinin mekanik durumları hakkında en doğru bilgileri vererek rulmanın ömrünü izler. Çoğu rulman arızasının kök nedeni olan hatalı montaj ve yağsız çalışmaları kolayca tespit eder.

 

SPM Spektrum™
Rulman durumlarının detaylı analizi için geliştirilmiş yegane özelliktir. SPM probuyla zaman formunda kaydedilen şok dalgalara FFT uygulanır. Elde edilen spektrumdaki şokların frekansları ile rulmanın dönüş frekansları karşılaştırılarak hangi elemanın bozulduğu tespit edilir. Ek olarak dişli hasarı gibi şok üretebilecek diğer arızalarında kaynağı kolayca tespit edilir.

   

Kaymalı Yataklar
Orbit Analizi
Orbit analizi Leonova Infinity™ cihazının, kaymalı yatak analizleri için limitli veya limitisiz satın alınması tercih edilebilen opsiyonel setidir. Kaymalı yatakla çalışan makinalar için, iki vibrasyon sensörüyle simultane ölçüm alarak elde ettiği hassas grafikle şaft merkezinin eksenden sapmalarını gösterir. Orbit analizi seti, cihaz yazılımı, orbit analizi adaptörü, takometre ve iki vibrasyon ölçüm sensöründen oluşur.

 

Rezonans
Yapısal Rezonans
Kritik hız (run up / coast down) ve rezonans (bump test) ölçümleriyle arızaya neden olan problemlerin kök neden analizi yapılır. Rezonans testi ile, yumuşak (plastik başlı) bir çekiçle makina üzerine vurularak yaratılan etkiye karşı, yapının tipik vibrasyon tepkisi ölçülür. Kritik hız testi ile ise özellikle değişken devirli makinalarda konstrüksiyonun kritik hızlara gösterdiği vibrasyon tepkisinin karakteristiği hakkında fikir sahibi olunur.

   

Toplam Vibrasyon
Vibrasyon Şiddetti ve FFT Spektrum
Leonova, en son yayınlanmış ISO 10816 standardına göre makina sınıflarının tamamını içeren menü seçenekleri ve set edilen alarm limitlerine göre vibrasyon şiddeti, ivme ve deplasman değerlerini ölçer. RMS vibrasyon ölçümüne ek olarak Leonova, FFT spektrumu vererek balanssızlık, eksenel ayarsızlık ve yapısal zayıflık gibi bazı semptomların kolayca teşhisini sağlar.

 

Vibrasyon Analizi
EVAM® önceden programlı değerlendirme modelleri ile skewness, kurtosis ve crest faktörü dahil dokuz adet vibrasyon parametresini sunar. FFT analizleri 12,800 satır hassasiyet ve 40 000 Hz üst frekansa kadar spektrum üretir, gerçek zum ve zarflama olanağı sağlar. Menüde seçilmeye hazır yüzlerce arıza semptomunun ilişkili frekansları taranır ve seçilen arızaların izlenebilir trendleri oluşur.

 

Hassas Bakım
Hassas Şaft Ayarı
Lazerli şaft ayar seti Leonova Infinity™ cihazının, hızlı ve kolay şaft ayarı için limitli veya limitisiz satın alınması tercih edilebilen opsiyonel aksesuarıdır.  Fonksiyonel özellikleri  kullanıcı dostu ve öğrenmesi kolaydır. Leonova Infinity yatay ve dik makinaların şaft ayarları için özel çizgi lazer tekniğini kullanır. Dahili dijital açı ölçeri sayesinde lazer sensörlerin her durumdaki açısı ölçülür. LineLazer seti dedektör ve bağlantı aparat ünitelerini içerir. Bu set kompresör, redüktör, jenaratör, fan, pompa gibi bir çok farklı uygulamada kullanılabilir. Kolay ve hassas hedefleme için dedektör, yatay bir lazer çizgi ışığı karşı kafa üzerindeki geniş dikey alıcıya gönderir. Sadece bir kafa kablo ile Leonova cihazına bağlanır. Kafalar kendi arasında kablosuz ve diğer ışıklara karşı korumalı özel kodlarla haberleşir.
Otomatik hassas açı ölçerler şaftın açısal pozisyonunun ölçerek ekranda gösterir. Şaft 180 dereceden daha az döndürülerek alınan üç ölçüm neticesinde ayarsızlıklar tespit edilir. Grafik ara yüz ayar süresince kullanıcıyı mükemmel bir sonuç alması için yönlendirir. Dikey ayarlamalarda ayaklara paslanmaz ve hassas SPM şimlerini kullanabilirsiniz.

   

Dinamik Balans
Leonova ile rotorların tek düzlem veya çift düzlem yerinde balansı, modern standartlara uygun şekilde, çok kolay yapılır. Kaplin ayarındaki gibi bu fonksiyonun da limitli veya kredili seçeneği mevcut Uygulama yaparken takometreli 2 çalıştırma metodunu veya klasik, takometresiz 4 çalıştırma metodunu kullanabilirsiniz.
Kolay Çalıştırma
Leonova’ da bulunan yardımcı fonksiyonlar balansların hızlı ve güvenli şekilde yapılmasını sağlar. Yapılan bir balansın matris kayıtları hafızada tutulur, aynı rotorun bir daha balansı gerekirse deneme ağırlıklı ölçüm almaya gerek duyulmadan balans yapılır. İlk vibrasyon ölçümünde alınan spektrum balanssızlığın miktarını gösterir ve böylece gereksiz ya da başarısız balans ayarları önceden önlenir.

Özellikler ve Faydalar

Leonova uygun deneme ağırlığını hesaplar ve ağırlığın konulacağı yer için birkaç alternatif sunar. Deneme ağırlığıyla veya onsuz düzeltme ağırlığının yerini radyal olarak değiştirebilir veya iki parçaya bölerek rotorun üzerine paylaştırabilirsiniz. Ağırlık alarak balans yapılması gerekirse eğer değişik materyaller için uygun delik çap ve derinlikleri hesaplanır. Ağırlığın pozisyonu hem açısal hem de mesafe olarak rotorun çevresi üzerinde gösterilir. İstenirse bütün düzeltme ağırlıkları birleştirilerek tek bir ağırlığa çevrilebilir. Kullanılan bütün metotlarda final ölçüm alınarak balans ayarı kontrol edilir ve ileride tekrar balans ayarı gerekmesi durumunda kullanmak için veriler kaydedilebilinir.