dmtmak@superonline.com DMT MAKİNA WEB SİTESİNİ ANA SAYFANIZ YAPIN DMT SİTE HARİTASI DMT MAKİNA WEB SİTESİNİ SIK KULLANILANLARA EKLEYİN
 
 Burdasınız :  Ana Sayfa > Hizmetler > Vibrasyon Analizi Case Study


ÇELİK FABRİKASI

TRIO REDÜKTÖRDE YATAK PROBLEMİ

Motor      : SIEMENS

Güç         : 1800 KW
Redüktör : DEMAG

Görevi; 3 tane hadde grubunu tahrik etmektedir.

Önemi; Redüktörün beslediği hadde grubunun
kapasitesi 150.000 ton /yıldır.

Üretilen çeliğin satış fiyatı; 1400 $/ton

Ölçüm Cihazı: SPM T30-3             Ölçülen parametre: Şok dalga             Ölçüm Tekniği: dBm/dBc

Problemin Gelişimi;

Trio Redüktörün yukarıdaki resimde görülen ölçüm noktalarından yapılan periyodik şok ölçümlerde artış kaydedilmiş, şokların özellikle en üsteki "R2S" yatağında yoğunlaştığı, trendin bu şekilde devam etmesi durumunda ani arıza yaşanabileceği müşteri yetkilisine 8.ayda raporlanmış ve yatak/dişli boşluklarının kontrol edilmesi önerilmiştir.

Müşteri yetkilisi 9.ayda arayarak, redüktörün önemini belirtmiş, 10.ayda planlı bakıma gireceğini ve mümkün olan en kısa duruşta problemi çözmek istediğini bu nedenle ek ölçüm alınarak gidişat ve problemin tam kaynağı hakkında rapor istemiştir.

Yapılan ek ölçümde şok trendin aynı şekilde redüktörün üst çıkış yatağında istikrarlı şekilde devam ettiği belirgin şekilde gözlenmiştir!!! Özellikle bu noktada şaft/yatak ve dişli boşluklarının kontrolü önerilmiştir.

Sonuç;
Yatak aşınması kontrol altına alınmamış olsaydı, dişlilerde vuruntulu çalışma neticesinde yaşanacak dişli arızasında büyük ve yıkıcı hasarlar oluşacak, yedeği bulunmayan devasa dişlilerin değişimi ve arızanın onarımı için uzun bir duruş yaşanması kaçınılmaz olacaktı.

Kazanç;
Yıllık üretimin ortalama 300 günde gerçekleştiği bu işletmede, yukarıdaki arızanın onarımı optimum 3 gün sürecekti. Bu duruşun ise yedek parça ve işçilik maliyetleri hariç sadece üretime verdiği kayıp yaklaşık 2,100,000 Amerikan Dolardır.

Hakkı ŞEN
Makina Mühendisi
09.01.2008